top of page

"TARIMSAL GİRİŞİMCİLER İÇİN GÜVENLİ DİJİTAL PAZARLAMA" PROJESİ SONUÇ PAYLAŞIM ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİ


Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosu koordinatörlüğünde, Erasmus+ Yetişkin Eğitimi Stratejik Ortaklıklar kapsamında yürütülen ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından desteklenen “Tarımsal Girişimciler için Güvenli Dijital Pazarlama’ (Safe Digital Marketing for Agripreneurs-DIGIAGRIMARK) projesinin “Sonuç Paylaşım Toplantısı” etkinliği sektör temsilcilerinden yaklaşık 180 kişinin katılımıyla 7 Haziran 2023 Çarşamba günü Aydın’da gerçekleştirildi.

2020 yılında yürütülmeye başlanan DIGIAGRIMARK projesi, Aydın Valiliğinin (AB ve Dış ilişkiler Bürosu) koordinasyonuyla proje ortakları olan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (Eğim Fakültesi ve Ziraat Fakültesi), Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Institute of Entrepreneurship Development (IED)/Yunanistan, Sosyal Etki ve Yenilikçi Eğim Derneği (SOYED), Baldaque & Alves da Silva, Lda (NEWTIE)/Portekiz, European Grants International Academy SRL (EGInA)/İtalya, Söke Zirai Ürem İşletmesi Tarımsal Yayım ve Hizmet içi Eğim Merkezi Müdürlüğü (TAYEM) ve Inercia Digital SL (INERCIA)/İspanya ile birlikte yürütüldü.

Sonuç Paylaşım Toplantısı etkinliği, Vali Yardımcısı Mehmet Yüce, İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Öktem, KOSGEB İl Müdürü Sadullah Dülger, Ticaret Oda ve Borsalarının, Ziraat Odalarının, kooperatif ve birliklerin başkanları, temsilcileri, çiftçiler ve girişimcilerin katılımları ile gerçekleştirildi.

İki buçuk yılda tamamlanan projede çiftçilerin, tarım girişimcilerinin dijital pazarlama ve dijital güvenlik becerilerini geliştirerek tarım sektörünün ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğini artırmak ve tarımda dijitalleşmeye katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çok uluslu bir yapıyla sürdürülen projeden önemli sonuçlar elde edilmiştir. E ticarete başlamak isteyen çiftçilerimiz, girişimcilerimiz projeye ait www.digiagrimark.net adresinden eğitim platformuna kayıt yaparak tüm eğitimlerden ücretsiz şekilde faydalanabilir.

Aydın Valiliği Avrupa Bürosu Dış İlişkiler Bürosu Koordinatörü Reyhan Gülpınar, iki buçuk yıldır yürütmekte oldukları projenin sonuçları hakkında genel bilgilendirmelerde bulundu. Gülpınar: “İlimizin en kuvvetli yönlerinden biri olan tarım bizim için her zaman proje hazırlamayı öncelediğimiz alanlardan biri olmuştur. Avrupa Birliği tarafından hedeflenen tarımda dijitalleşme, ürünlerin pazarlanması da dahil olmak üzere tarım ve gıda zincirinin her bölümünde değişimler getirmektedir. Projemiz; tarım ve kırsal kalkınmayı hedefleyen, dijital pazarlama yeteneklerinin geliştirilmesinin yakın gelecekte daha da artan önemine göre tasarlanmıştır. Projemizin amacı; e-ticarete başlamak isteyen çiftçilerimizin, girişimcilerimizin dijital pazarlama ve dijital güvenlik konularında becerilerini geliştirerek tarımda dijitalleşmeye katkıda bulunmak, tarım sektörünün ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğini artırmaktadır.” diyerek Türkiye’de, Avrupa çapında sürdürülebilirliğe katkı sağlayarak projeye katkı çıkartan ekibe ve kurumlara teşekkürlerini ileterek konuşmasını bitirdi.

Proje Koordinatörü İlknur Böğrekci konuşmasına “Dijital değişimin çok hızlı ilerlediği çağımızda çiftçilerimizin de bu değişime ayak uydurabilmesini sağlamak, bu alanda çiftçilerimize katkı yapmak amacıyla projemizi geliştirdik. Projemizde; çiftçilerimizin ve bütün tarımsal girişimcilerimizin dijital pazarlama ve dijital güvenlik alanındaki yeterliliklerine katkı sağlayarak, bu alandaki becerilerini geliştirerek tarımdaki dijitalleşmeye ve tarım sektörümüzde hem ekonomik hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı amaçlamaktayız.” diye başladı. Projenin temel çıktıları olan Digiagrimark web sitesi, “Tarımsal Girişimciler için Güvenli Dijital Pazarlama” müfredatı, bu müfredata uygun olarak geliştirilen eğitim kitabı, interaktif materyaller, projenin YouTube kanalına yüklenen eğitim videoları, Digiagrimark Online Eğitim Platformu, “Tarımsal Girişimcinin Güvenli Dijital Pazarlama” Rehberi ve Araç kutusu çıktıları üzerine detaylı bilgiler verdi.

Yerel düzeyde başlattığı dijital pazarlama hizmetini kuran ve adını kısa sürede tüm Türkiye’ye duyuran, DIGIAGRIMARK projesinin online eğitimlerine de katılmış genç girişimci Dilay Bilğe: “Pandemi döneminde e-ticarete atılan biriyim. Aydın Gölhisar köyünde yaşamaktayım ve köyümüzün de enginarı meşhur. İlk olarak Instagram üzerinden Gurme Enginar işletme sayfası kurdum. Kısa sürede pandeminin de etkisiyle tüm Türkiye’ye yayıldı. Ancak güvenlik sorunları yaşadım. Böyle bir projeden ve internet ortamında nasıl satış yapabilirim konusunda bilgim yoktu. Araştırmalarım sonucunda bu projeye ulaştım ve bu işin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla bir web sitesi oluşturdum. Daha kolay satış ve güvenilirlik açısından web sitesi kurmak mutlaka gerekiyor. Şanslıydım ki DIGIAGRIMARK ile tanıştım. Umarım her çiftçi her pazarlamacı da bu eğitimden faydalanır. Aldığım eğitim sayesinde işimi hem geliştiriyor hem de kendimi gayet güvende hissediyorum.” dedi.

Projenin ilimiz tarımsal faaliyetlerine sunmuş olduğu katkılardan bahseden Aydın İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet ÖKDEM: “Son yıllarda sağlıklı, doğal ve yöresel gıdalara olan talep artışı görülmektedir. Yaşanan dönüşüme Tarım ve Orman Bakanlığımız da kayıtsız kalmayarak üreticilerin ürünleri değerinde satmalarına imkân veren dijital tarım pazarı modelini geliştirmiştir. Aydın İl Müdürlüğü olarak misyonumuz; sürdürülebilir tarımsal üretimi, yeterli ve güvenilir gıdaya erişimi, kırsal kalkınmayı ve rekabet edilebilirliği sağlamak amacıyla yenilikçi politikalar belirlemek, uygulamak, izlemek ve değerlendirmektir. Çiftçilerin, dijital pazarlama ve dijital güvenlik becerilerini geliştirerek, tarım sektörünün ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliğini artırmak ve tarımda dijitalleşmeye katkıda bulunmak amacıyla DIGIAGRIMARK projesiyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Proje faaliyetleri ile ilimizdeki ve Avrupa Birliği’ndeki proje ortaklarımız ile Avrupa Birliği’nde ve ülkemizdeki çiftçilerimizin faydalanabileceği eğitim modülü ile eğitim materyalleri platformu oluşturuldu. Eğitim platformundaki eğitime katılan çiftçilerimiz dijital pazarlama ile ilgili bilgi ve beceri edinme imkanları bularak farklı bir pazarlama alternatifi yakalamış olacaklardır. Tüm proje ortaklarımıza proje süresince verdikleri desteklerden ötürü teşekkür ediyor ve proje sonuçlarının ilimiz, ülkemiz ve proje paydaşlarımız için hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Projenin Portekiz ortağı NEWTIE Kurumu Genel Müdürü Prof. Dr. Alexandra Baldaque çalışmaları hakkında konuşma yaptı. Misyonlarının inovasyonu desteklemek, Avrupa Birliği ortak projeleri ile inovasyonu teşvik etmek olduklarını söyledi. Proje sonuçlarından en önemlilerinin “Tarımsal Girişimciler için Güvenli Dijital Pazarlama Müfredatı ve Kursu, online öğrenme platformu olduğunu ilave etti.

Tarımsal girişimcilerin telefon, tablet ve bilgisayarlarından giriş yaparak kullanabileceği bu platformda, dijital pazarlamanın tüm aşamaları anlaşılır bir dille ve farklı içerik türleriyle çiftçilerin hizmetine sunulmuştur. Eğitim platformundaki bilgiler, eğitim kitabı ve ders notlarına ek olarak video ve interaktif programlarla işlevsel hale getirilmiştir.

Tarımsal Girişimcinin Güvenli Dijital Pazarlama Rehberi ve Tarımsal Girişimciler için Güvenli Dijital Pazarlama Stratejisi Araç Kutusu projenin diğer çıktılarıdır. Rehber ve araç kutusunda “Tarımsal Girişimcinin Güvenli Dijital Pazarlama Yol Haritası” ile birlikte çeşitli eğitim kaynakları, dijital pazarlamada kullanılacak araçlar ve farklı ülkelerdeki çiftçilerin dijital pazarlama deneyimlerine de yer verilmiştir.

Projenin web sitesi, eğitim platformu ve diğer tüm çıktıları altı dilde ve ücretsiz olarak www.digiagrimark.com adresi üzerinden erişime açıktır. Projenin eğitim kitabı ve rehber, ayrıca basılı hale getirilerek çiftçilerin ve tarımsal girişimcilerin hizmetine sunulmuştur.

E-ticarete başlamak isteyen çiftçilerimiz, girişimcilerimiz projeye ait www.digiagrimark.net adresinden eğitim platformuna kayıt yaparak tüm eğitimlerden ücretsiz şekilde faydalanabilir.71 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


BİZE ULAŞIN

Gökkuşağı Küpler

0 256 212 24 16 / 176

Gökkuşağı Küpler
  • White Facebook Icon

Facebook

Gökkuşağı Küpler
  • Beyaz Heyecan Simge

Twitter

Gökkuşağı Küpler
  • Instagram - Beyaz Çember

Instagram

bottom of page